İlaç Kullanımı ve Yan Etkileri – Aspirin Nerelerde Kullanılır

İlaçlarda tedavi amaçlı olarak pek çok kimyasal madde kullanılır. Bu kimyasal maddeler değişik etkilere sahiptir. İstenen etkiyi gerçekleştirerek hastalığın tedavisini sağlamalarının yanısıra çaresiz olarak katlanılması gereken bazı yan etkileri de vardır. Örneğin soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan antihistamin maddesinin yan etkileri arasında kullanan kişide gözüken uyuşukluk durumu vardır. Bu istenen bir durum değilse de eğer aşırı dikkat gerektiren bir işle uğraşılmayacak ise tedavi süresince bu yan etkiye katlanılması gerekir. Bazı ilaçlarda kullanılan maddelerin yarattığı yan etkiler bazı hastalıkların tedavisi için istenen bir durumdur. Örneğin antihistamin maddesi çocuklarda yatıştırıcı olarak kullanılır. Böylece bir hastalıkta yan etki olarak istenmeyen bir durum yaşatan bir kimyasal madde bir başka hastalığın tedavisinde istenen etkiyi yaratabilir.

Bu nedenle hastalık tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkilerinin iyi bilinmesi gerekir. Hastalığın tedavisinden elde edilecek yarar bu yan etkinin getireceği zarardan fazla olmalıdır. Bunun yanısıra kullanılan ilacın mutlaka kullanılmaması gerekliliği bulunmalıdır. Çok fazla rahatsızlık oluşturmayan ya da başka bir çözüm yolu olan hastalık için yan etkisi hasta için kötü sonuçlar doğuracak ilaçlar kullanılmaz. Yan etkiler kişilere göre de değişebilir. Belirli duyarlılıkları olanlar için bazı ilaçların kullanılması sakıncalı olabilir. Aynı zamanda bir ilaç verilirken bu ilacın hastanın diğer hastalıklarına nasıl bir etki yapacağı iyi tespit edilmelidir.

Tarihte ilk olarak doğal maddeleri tedavi amaçlı olarak kullanan insanoğlu tıp biliminin ilerlemesiyle hastalıkların tedavisinde daha etkili olan yapay maddeleri keşfetti. Kimyasal ilaçların formüllerinin düzenlemesiyle istenen etkinin artırılması, istenmeyen etkinin ise azaltılması mümkün olmaya başladı. Bu da insan sağlığının korunması ve tedavi için bir devrim niteliğinde gelişme yarattı.

Bazı ilaçları o kadar çok kullanırız ki bu ilaçlar artık ilaç değilmiş gibi algılanır. Bunların başında vazgeçilmez dostumuz aspirin gelir. Genellikle ağrıları dindirmek için kullanılan aspirin baş ağrılarında ve ateş düşürmede etkilidir. Aspirinin yan etkilerinden önemlisi mide zarını tahriş etmesidir. Bu nedenle aç karnına aspirin almamak gerekir. Aspirin suda eritilerek kullanılırsa mide zarına vereceği zarar asgariye indirilmiş olur. Aspirin kendiliğinden iyileşen şiş, çürük gibi rahatsızlıklarda iyileşme sürecinde acı çekilmesine engel olur. Aspirinin bu tür hastalıklarda doğrudan tedavi edici bir etkisi yoktur.

(web sağlık)

Tags : , , ,

0 thoughts on “İlaç Kullanımı ve Yan Etkileri – Aspirin Nerelerde Kullanılır”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Günde Ne Kadar Su İçilmeli – İdeal Su Tüketimi

Yaz aylarında hava sıcaklığının fazla olması nedeniyle günlük su tüketimimiz artar. Bu mevsimde sıvı ve mineral kaybı fazla olduğu için...

Kapat