Günde Ne Kadar Su İçilmeli – İdeal Su Tüketimi

Yaz aylarında hava sıcaklığının fazla olması nedeniyle günlük su tüketimimiz artar. Bu mevsimde sıvı ve mineral kaybı fazla olduğu için vücudumuz daha fazla suya ihtiyaç duyar. Ancak su  dört mevsim vücudumuzun gereksinimi olan bir madde. Hayati önem taşıyan su tüketimi yaz ayları dışında da önemsenmesi gereken bir konu. Yaz aylarının etkisiyle cildimiz susuz kalabilir ve kuruyabilir. Doğrudan su tüketmek yerine aşırı kafein içeren içecekler tüketiyorsak ciltte toksin birikimi gerçekleşir. Aşırı derecede alkol almak da cilt sağlığını olumsuz etkiler. Özellikle yaz aylarından sonra cildimiz susuz kalmış ve kurumuş olabilir. İçilen sıvılar çoğunlukla kafein içeriyorsa cildimizde toksin birikimlerine neden olur.

Uzmanlar tarafından günde 3 litre su tüketilmesi tavsiye ediliyor. Özellikle yaz ayları dışında bu miktar çok gözükebilir. Ancak mümkün olduğunca fazla su içmekte yarar var. En azından günde 2 litre su tüketmeliyiz. Suyun doğal şekilde içilmesi de sağlığımız için çok önemli. Çay ve kahve içerek vücudun sıvı ihtiyacını karşılamaya çalışmak yerine doğrudan su içmeliyiz. Su içme alışkanlıkları olmayanlar meyve suyu içerek de aynı etkiyi sağlayabilirler. Ancak meyve suyunun taze sıkılmış olması tercih sebebi. Ayran ve maden suyu içmek de sağlıklı sıvı alımını sağlıyor. Meyve suyunu tüketirken doğal yollardan da olsa alacağımız şekerin, ayran içerken ise tuzun miktarına dikkat etmek gerekli.

Düzenli egzersiz ve spor yapanların su ihtiyacı daha fazla. Hareketle kaybedilen sıvının su içerek yerine konulması gerekiyor. Uzmanlar her sabaha 2 bardak su içerek başlamayı alışkanlık haline getirmeyi öneriyor. Öğle saatlerine kadar toplam 1 litre su tüketmiş olmak gerek. Akşam üstü saatlerine kadar en az yarım litre ve yatana kadar da yine yarım litre su içerek günü en az 2 litre su içerek tamamlamak gerekli. Aklımızda tutmamız gereken şeylerden biri de fazla alkol kullanmaktan kaçınmak.

(web sağlık)

Tags : , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Avrupa Birliği ve İspanya – Euro, Ekonomi ve Tarihi Gelişim Süreci

İspanya tarihte her zaman hem Avrupa'nın kurucu üyelerinden biri olarak en önemli parçalarından biri oldu, hem de dışında kaldı. Ayrı...

Kapat