Fast Food Alışkanlığından Nasıl Kurtulmalı?

Fast food tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son 20 – 30 yıla damgasını vuran bir yemek kültürü haline geldi. Geleneksel ve sağlıklı yemeklerden vazgeçen insanlar artık özellikle öğle yemeklerini hızlı yemekle geçiştiriyorlar. İnsanlar sağlıklı yaşamak için çok çaba gösteriyor, spor yapıyor, doktor kontrolünde yaşıyor ama nedense fast food ürünlerinden vazgeçemiyor. Acaba bunda fast food ürünlerinin lezzetlerinin dayanılmaz çekiciliği mi rol oynuyor. Sebep ne olursa olsun fast food alışkanlığımızdan kolayca vazgeçemeyeceğimiz çok açık. Bu durumda acaba fast food ürünleri daha sağlıklı olarak hazırlanabilir mi? Bu konuda son dönemde gösterilen çabalar yok değil. Büyük fast food markaları ürünlerinin eskisine göre daha sağlıklı içeriklere sahip olduğunu ve daha sağlıklı şekilde pişirildiğini açıklıyorlar. Kırmızı etten kaçınmak isteyenlr için beyaz et, balık eti ve hatta vejetaryen menüler fast food listelerine girdi. Müşterilerinin talepleri doğrultusunda değişiklikler yapan fast food firmaları son zamanlarda sebze menülerini bile hayatımıza soktu. Sebze burger olarak da adlandırabileceğimiz beanburger kırmızı fasulye, patates ve karışık bitkilerden hazırlanıyor. Yüksek oranda lif içeren bu yeni ürünler hamburger, kola ve patates üçgeninin zararlarını azaltmaya yardımcı oluyor.

Ancak fast food sevenler klasik hamburger ve yan ürünlerinin tatlarından vazgeçecek gibi görünmüyor. Klasik fast food menülerinin tüketiminde belirgin bir azalma gözlenmiyor. Çünkü bu tatların çekiciliğinden vazgeçmek hemen hemen olanaksız. Öyleyse ne yapmalıyız? Aslında yapılacak şey kendimizi bu muhteşem tatlardan tümüyle soyutlamak yerine bu ürünleri tüketmeyi azaltmak. Yine fast food ürünlerinin tadına bakalım ama tüm yemek kültürümüzü ve alışkanlıklarımızı fast food üzerine kurmayalım. Genelde sağlıklı besinlerle beslenmeye dikkat ederken kendimize zaman zaman bir ödül verelim ve beğendiğimiz fast food ürünlerinin tadına bakalım. Tabii ki sağlığımızı tehlikeye atacak derecede abartmadan. (sağlık)

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Fast Food Alışkanlığından Nasıl Kurtulmalı?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
İyi kolestrol HDL nedir?

Kolestrol deyince her zaman bir korku duyarız. Sağlık bozukluğu ve hastalıkla birlikte anılan bir kelimdeir kolestrol. Modern hayatın bizlere kötü...

Kapat