Avukatlar Üzerine Komedi – Dayanılmaz Zulüm – Intolerable Cruelty

Dayanılmaz Zulüm - Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty hukuk dünyası, mahkemelerde yaşananlar ve avukatların hayatı üzerine bir komedi filmi. Filmin senaristleri Joel ve Ethan Coen kardeşler Hollywood camiasında ‘dahi kardeşler’ olarak anılıyor. Film aynı zaman da Los Angeles ve Beverly Hills´in yaşam tarzı ve kültürel hayatına da göndermelerle dolu.

Miles Massey boşanma davaları konusunda tanınan başarılı ve zengin bir avukattır. Ancak Massey için artık hayat çok sıkıcı olmaya başlamıştır. artık kolay kolay kazanamayacağı, kendisini uğraştıracak davalar almak istemektedir. Başarılı avukatın yeni eşi kendisinin en büyük rakibi olacak ve ondan boşanmaya çalışması hayatının en zorlu işi haline gelecektir.

Filmin yapımıyla ilgili ön çalışmalar sekiz yıla yayılan çok uzun bir zamana yayılıyor. Joel Coen filmi her devrin konusu olan kadın – erkek çatışması üzerine kurduklarını söylüyor. Her devirde geçerli karşı cinslerin çatışmasını konu alan filmin senaryosu uzun süre önce Universal Pictures’a teslim edilmiş. George Clooney filmle ilgilendiğini söyleyince senaryonun filme aktarılması gündeme gelmiş. Filmin başrollerinde George Clooney, Catherine Zeta-Jones, Geoffrey Rush, Cedric The Entertainer, Edward Herrmann, Richard Jenkins ve Billy Bob Thornton yer alıyorlar.

Yönetmen: Joel Coen
Oyuncular: George Clooney, Catherine Zeta-Jones, Geoffrey Rush, Billy Bob Thornton, Kristin Datillo, Julia Duffy
Senaryo: Joel Coen, Ethan Coen, Robert Ramsey
Görüntü Yönetmeni: Roger Deakins
Prodüksiyon Tasarımı: Leslie McDonald
Kurgu: Ethan Coen, Joel Coen
Sanat Yönetimi: Tony Fanning
Kostüm: Mary Zophres
Set Dekorasyonu: Nancy Haigh
Müzik: Carter Burwell
Yapım Stüdyosu: Universal Pictures
Türkiye Dağıtımı: UIP Filmcilik
Gösterim tarihi: 5 Aralık 2003

(web)

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Avukatlar Üzerine Komedi – Dayanılmaz Zulüm – Intolerable Cruelty”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Kadınlar Üzerine Baskının Hikayesi: Daire – Dairah

İranlı yönetmen Cafer Pinahi’nin son filmi Daire, kadınların üzerlerinde hissettikleri toplumsal baskıyı beyazperdeye aktarıyor. Film doğu toplumlarının erkeklerine özgü erkek...

Kapat