Kadınlar Üzerine Baskının Hikayesi: Daire – Dairah

Daire - Dairah

İranlı yönetmen Cafer Pinahi’nin son filmi Daire, kadınların üzerlerinde hissettikleri toplumsal baskıyı beyazperdeye aktarıyor. Film doğu toplumlarının erkeklerine özgü erkek çocuk sahibi olma isteğinin ne sonuçlara yol açabildiğinin öyküsü. Solmaz kız çocuk doğurmak üzere olan evli bir kadındır. Ancak kocasının ondan tek beklentisi bir erkek çocuk dünyaya getirmesidir. Genç kadın kocasının ve çevresinin tepkisinden korkmaktadır. Doğumun gerçekleşmesinin ardından Solmaz’ın annesi bu doğumu damadın ailesinden gizlemeye karar verir. Film diğer bazı kadınların hikayelerinin konuya eklenmesiyle İran’da bir kadın olarak yaşamanın nasıl bir şey olduğunu gözler önüne seriyor. Aslında Daire filminde özelde İran anlatılsa da doğu toplumlarındaki kadının toplumlarındaki yeri sorgulanıyor.

İran’da gösterimi yasaklanmış olan Daire, Venedik Film Festivali’nde toplam 5 ödül kazandı. Film ayrıca San Sebastian Film Festivali’nde ve Uruguay Film Festivali’nde de 4 ödül sahibi. Filmin aldığı ödüller arasında ‘en iyi film’ ödülleri de var.

2000 yılı yapımı olan film 2001 yılında İstanbul Film Festivali’nde de gösterilmişti.

Yönetmen: Cafer Pinahi
Oyuncular: Nargess Mamizadeh, Maryiam Palvin Almani, Mojgan Faramarzi, Elham Saboktakin, Monir Arab
Senaryo: Kambuzia Partovi
Görüntü Yönetmeni: Bahram Badakshani
Prodüksiyon Tasarımı: Iraj Raminfar
Makyaj: Hemasseh Malaki
Set Dekorasyonu: Vajid Allah Fariborzi
Türkiye Dağıtımı: Monad Film
Gösterim Tarihi: 10 Ocak 2003

(webci)

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Kadınlar Üzerine Baskının Hikayesi: Daire – Dairah”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
İsveçli Yönetmenden Daima Lilya – Lilya 4 Ever

Yönetmen Lukas Moodysson’un son filmi ‘Daima Lilya’ izleyenleri derinden sarsan bir konu üzerine inşa edilmiş. Film 2002 yılında Stockholm Fipresci...

Kapat