İsveçli Yönetmenden Daima Lilya – Lilya 4 Ever

Daima Lilya - Lilya 4 Ever

Yönetmen Lukas Moodysson’un son filmi ‘Daima Lilya’ izleyenleri derinden sarsan bir konu üzerine inşa edilmiş. Film 2002 yılında Stockholm Fipresci Ödülü’nü kazandı. Yönetmenin daha önceki çalışmaları arasında tüm dünyada ilgi gören ‘Sev Beni’ ve ‘Birlikte’ gibi filmler var. ‘Daima Lilya’nın konusu cinsel istismar üzerine yoüunlaşıyor.

Filmin 15 yaşındaki başrol oyuncusu Oksana Akinshina yaşından beklenmeyecek bir oyunculuk performansı sergiliyor.Yönetmen, Yönetmen Lukas Moodysson İsveç sinema tarihinde Bergman’dan sonra ortaya çıkan en iyi sinema yönetmeni olarak görülüyor.

Filmin ana karakteri Lilya, eski Sovyetler Birliği’nde küçük bir kasabanın yaşam koşulları ağır, sevimsiz bir varoşunda hayat mücadelesi vermektedir. Annesi tarafından terkedilen genç kız baskıcı ve zorba bir karaktere sahip olan teyzesinin yanında yaşamak zorunda kalmıştır. Lilya’nın hayatında kendisini mutlu eden tek şey yaşça kendinden küçük, iyi kalpli bir çocuk olan Volodya’yla yaptığı arkadaşlıktır. Güzel bir geleceğin hayalini kuran iki arkadaş devamlı beraber gezmektedirler.

Lilya bir gün beklediği aşkı olan Andrei ile tanışır. Beraber İsveç’e giderken umutla doludur. Ancak yaşayacağı olaylar genç kızın beklentilerindeki gibi olmayacaktır.

Yönetmen: Lukas Moodysson
Oyuncular: Oksana Akinshina, Artyom Bogucharsky, Lybulov Agapova, Liliya Shinkaryova, Elina Benenson
Senaryo: Lukas Moodysson
Görüntü Yönetmeni: Ulf Brantas
Kurgu: Michal Leszczylowski, Oleg Morgunov, Bernhard Winkler
Sanat Yönetmeni: Josefin Åsberg
Kostüm: Denise Östholm
Makyaj: Jessica Cederholm, Kristina Olsson
Müzik: Nathan Larson
Yapım Şirketi: Memfis Film, Det Danske Filminstitut
Türkiye Dağıtımı: Bir Film
Gösterim Tarihi: 15 Ağustos 2003

(webci sinema)

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “İsveçli Yönetmenden Daima Lilya – Lilya 4 Ever”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Şimdi Daha da Hızlı Daha da Öfkeli – The Fast and the Furious 2

Eski polisler Brian O’Connor ve Roman Pearce bir kara para operasyonunun içindedir. Miami'li bir işadamı görüntüsündeki Carter Verone piyasaya kara...

Kapat