Aborjinlerin Kaçışı: Çit – Rabbit Proof Fence

Çit - Rabbit Proof Fence

Avustralya’da 1970’li yılların başlarına kadar süren bir dram beyazperdeye yansıyor. Aborjinli çocuklar devletin resmi politikası ile ailelerinden koparılarak başka yerlerde yaşamaya ve eğitilmeye tabi tutuluyordu. Çit filmi yakın zamanlara kadar süren bu insanlık dramının 1930’lu yıllarda yaşanan gerçek olaylara dayanan hikayesini konu ediyor. Batı Avustralya’da ailelerinden zorla koparılan üç Aborjinli kızın gerçek öyküsünü anlatan yapımın başrollerinde Everlyn Sampi, Tianna Sansbury ve Laura Monaghan yer alıyorlar.

‘Çalınmış Nesil’ olarak adlandırılan Aborjinli nesilden üç genç kız ailelerinden zorla alındıktan sonra evlerine geri dönmek kaçarlar. Evlerine dönüş için 2 bin kilometrelik zorlu bir yolculuğu yaparken bir yandan da Avustralyalı güvenlik güçlerinin takibi ile uğraşmak zorundadırlar.

Filmin yönetmeni Phillip Noyce, konunun bir ırk meselesi olmaktan çok bir insanlık dramı olduğuna dikkat çekiyor ve izleyicilerin birer insan olarak yaşanan olayları hissedeceklerine ve olayın bir parçası olacaklarına inandığını belirtiyor.

Yönetmen: Phillip Noyce
Oyuncular: Everlyn Sampi, Tianna Sansbury, David Gulpilil, Ningali Lawford, Myarn Lawford, Deborah Mailman
Senaryo: Doris Pilkington, Christine Olsen
Görüntü Yönetmeni: Christopher Doyle, Brad Shield
Prodüksiyon Tasarımı: Roger Ford
Sanat Yönetmeni: Laurie Faen
Kostüm: Roger Ford
Set Dekorasyonu: Rebecca Cohen
Müzik: Peter Gabriel
Yapımcı Şirket: The Australian Film Commission
Türkiye Dağıtımı: Warner Bros. Türkiye
Gösterim Tarihi: 27 Haziran 2003

(webci sinema)

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Aborjinlerin Kaçışı: Çit – Rabbit Proof Fence”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Gemide Aşk Başkadır – Çılgınlar Gemisi – Boat Trip

Jerry eski sevgilisini unutmak için yeni aşklar peşindedir. Kafadar arkadaşı Nick'le beraber sadece bekarların katıldığı, bir hafta sürecek bir deniz...

Kapat