Brezilya Cezaevlerinde Hayat: Carandiru

Carandiru

Bir doktorun Sao Paulo Cezaevi izlenimlerine dayanan Carandiru yönetmen Hector Babenco’nun son film çalışması. Filmin ana karakteri olan doktor devamlı cezaevini ziyaret etmekte ve orada kalan tutuklu ve hükümlülerin aşklarına, tuttkularına, arkadaşlıklarına ve suçla ilgilerine dair izlenimler edinmektedir. 1992 yılında 111 kişinin öldüğü katliamdan sağ kalanlar da doktor tarafından izlenmektedir.

Yönetmen Hector Babenco doktorun anılarına ve öykülerine dayanarak Güney Amerika’nın en büyük cezaevinde yaşananları insancıl ve zaman zaman mizahi bir kurguyla birleştirerek suç ve suçun bedeli kavramlarını irdeliyor. Başarılı yönetmeni daha önceki beyazperde çalışmaları Örümcek Kadının Öpücüğü, Ironweed, Foolish Heart ve Pixote gibi filmlerden anımsıyoruz. Filmin senaristi Drauzio Varella’nın kitabı Carandiru İstasyonu ülkesinde 10 yılı aşkın bir zaman en çok satanlar listesinde kalmayı başardı. Kitabın uyarlaması olan filmde kitaba mümkün olduğunca sadık kalınmaya çaılışılmış. Uyarlamada Victor Navas, Hector Babenco ve Fernando Bonassi görev almış.

Filmin başrol oyuncuları Luiz Carlos Vasconcelos, Milton Gonçalves ve Ivan de Almeida. Carandiru, 2003 Cannes Film Festivali’ne Brezilya adına katılmıştı.

Yönetmen: Hector Babenco
Oyuncular: Luiz Carlos Vasconcelos, Milton Gonçalves, Ivan De Almeida, Maria Luisa Mendonça, Aila Leiner
Senaryo: Hector Babenco, Fernando Bonassi
Görüntü Yönetmeni: Walter Carvalho
Prodüksiyon Tasarımı: Clovis Bueno
Kurgu: Mauro Alice
Sanat Yönetmeni: Vera Hamburger
Kostüm: Cristina Camargo
Müzik: André Abujamra
Yapımcı Şirket: Sony Pictures Classics
Türkiye Dağıtımı: Barbar Film
Gösterim tarihi: 19 Aralık 2003

(filmler)

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Brezilya Cezaevlerinde Hayat: Carandiru”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Dört Maceracı Kafadarın Hikayesi: Büyük Yarış – Le Raid

Hırsızlığı alışkanlık haline getirmiş, birbirlerine sıkı sıkıya bağlı dört arkadaşın öyküsünü anlatan “Büyük Yarış”ın yönetmenliğini ikinci uzun metrajlı filmini çeken...

Kapat