18. Yüzyıl Fransa’sı: Çapkın Aşık – Fanfan La Tulipe

Çapkın Aşık - Fanfan La Tulipe

2003 Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olan Çapkın Aşık, tarihi romantik macera türünde bir film. 18. yüzyıl Fransa’sında geçen film İspanyol Sineması’nın başarılı isimleri Vincent Perez ile Penelope Cruz’u birarada beyazperdeye taşıyor. Filmin yönetmeni ise Gerard Krawczyk. Vincent Perez ile Penelope Cruz’un yanısıra filmde Didier Bourdon, Helene de Fougerolles ile Michel Muller gibi isimler yer alıyor. Luc Besson ve Jean Cosmos’un senaryosuyla çekilen Çapkın Aşık’ın film müzikleri Alexandre Azaria’ya ait.

18. yüzyıl Fransa’sında geçen filmin konusu kısaca şöyle: Fanfan la Tulipe kadınlara meraklı genç bir erkektir. Ancak başında istemediği bir evlilik yapma sorunu vardır. Fanfan bu evlilikten kurtulmak için dönemin Fransa kralı olan 15. Louis’nin ordusuna katılmaya karar verir. Ordudaki brliğinde görevli çavuşun kızı Adeline La Franchise onu etkileyerek orduya katılması halinde Kral’ın kızı ile evleneceğine ikna eder. Fanfan gwerçekten de birliğine katılmaya giderken mucizevi bir şekilde bir kraliyet faytonunu saldırıdan kurtarır. Faytonun soylu yolcularından biri de kralın kızı Henriette’dir. Fanfan bundan sonra kralın kızı ile ilgili olmayacak hayallere kapılacaktır.

Yönetmen: Gérard Krawczyk
Oyuncular: Vincent Perez, Penélope Cruz, Didier Bourdon, Hélène de Fougerolles, Philippe Dormoy
Senaryo: Luc Besson, Jean Cosmos
Görüntü Yönetmeni: Gérard Simon
Prodüksiyon Tasarımı: Jacques Bufnoir
Kurgu: Nicolas Trembasiewicz
Kostüm: Guy Adoh, Olivier Bériot
Müzik: Alexandre Azaria
Yapım Şirketi: Centre National de la Cinématographie (CNC)
Türkiye Dağıtımı: Umut Sanat Filmcilik
Gösterim Tarihi: 15 Ağustos 2003

(webci sinema)

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “18. Yüzyıl Fransa’sı: Çapkın Aşık – Fanfan La Tulipe”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Çamur – Derviş Zaim, Mustafa Uğurlu, Yelda Reynaud, Taner Birsel

Türkiye'de yeni gösterime giren Kıbrıslı yönetmen Derviş Zaim’in filmi “Çamur” Venedik'ten ödüllü bir çalışma. Film 60. Venedik Film Festivali’nin ‘Controcorrente...

Kapat