Çamur – Derviş Zaim, Mustafa Uğurlu, Yelda Reynaud, Taner Birsel

Çamur

Türkiye’de yeni gösterime giren Kıbrıslı yönetmen Derviş Zaim’in filmi “Çamur” Venedik’ten ödüllü bir çalışma. Film 60. Venedik Film Festivali’nin ‘Controcorrente -Akıntıya karşı’ başlıklı bölümüne katılarak yarıştı. Derviş Zaim bu filmle üzerinde oldukça tartışılacak bir gündem yaratacağa benziyor. Filmin yönetmenliği gibi senaryosu da Derviş Zaim’e ait.  Filmin kahramanı Ali bilinmeyen bir hastalığa yakalanır ve konuşamaz duruma gelir. Ali sağlığına yeniden kavuşabilmek şifalı bir çamur birikintisinden medet umar. Bu durum filmde bir kara mizah unsuru olarak işlenir. Film dört haftadır İtalya’da gösterimde bulunuyor.

Ali ile çamur arasında zaman içinde bir bağ oluşur. Çamurun hastalığına iyi geldiğini hissetmeye başlar. Ali çamurun içinde eski dönemlerden kalma bir bereket tanrıçası figürü bulur. Ali’nin bu keşfi kendinin ve yakınlarının başına iş açacaktır.

Filmin görüntü yönetmenliğini Feza Çaldıran yapıyor. Filmin müzikleri  Michael Galasso imzasını taşıyor. Galasso  daha önce ‘In the Mood for Love’ (Aşk Zamanı) adlı filmin de müziklerini yapmıştı. Montaj ise Francesca Calvelli’ye ait.

Yönetmen: Derviş Zaim
Oyuncular: Mustafa Uğurlu, Yelda Reynaud, Taner Birsel, Bülent Emin Yarar, Tomris İnceer
Senaryo: Derviş Zaim
Görüntü Yönetmeni: Feza Çaldıran
Kurgu: Frencesca Calvelli
Sanat Yönetmeni: Adnan Öngün
Ses Kayıt: Gaye Ünlüses
Müzik: Michael Galasso, Koulis Theodorou
Yapımcı Şirket: Maraton Film
Türkiye Dağıtımı: Özen Film
Gösterim Tarihi: 3 Ekim 2003

(webci)

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Çamur – Derviş Zaim, Mustafa Uğurlu, Yelda Reynaud, Taner Birsel”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Chicago – Renee Zellweger, Richard Gere ile Catherine Zeta-Jones

Hollywood'un üç efsane ismi Renee Zellweger, Richard Gere ile Catherine Zeta-Jones ‘Chicago’ müzikalinde buluştu. John Reilly ve Lucy Liu filmin...

Kapat