Çin Sineması: Birlikte – Together

Birlikte - Together

2003 İstanbul Film Festivali Çin sinemasından bir örnekle açıldı: Birlikte. film gerçek bir yaşam öyküsü üzerine kurgulanmış. Orijinal adı Han ni zai yiki olan filmin yönetmenliğini yapan Chen Kaige beşinci kuşak Çin yönetmenlerinin en bilinen ve önemsenen yönetmenlerinden biri. Film müziğe gönül vermiş bir gencin yetişkinliğe geçişini konu alıyor. 2002 Çin Akademi Ödülleri’nde üç ödül alan film, 2002 San Sebastian Ödüllerinde de iki ödül kazandı.

Zengin içerikli bir müzik parçasını andıran filmin ana karakteri olan Xiaochun 13 yaşında müzik tutkunu bir gençtir. Genç ergenin annesi de bir müzisyendir ancak onu hiç görmemiştir. Çaldığı kemanı da hiç görmediği annesinden miras alan genç çok yetenekli ancak çekingen ve hassas ruhlu biridir. Xiaochun’un babası bir aşçıdır ve çocuğunun yeteneğinin farkındadır. Onu destekleyen babası Xiaochun’un başarılı bir müzisyen olmasını istemektedir. Babası Xiaochun’u kendisini müzik alanında geliştirmesi için Pekin’e götürür. Büyük şehir çocuğu çok etkiler. Pekin’de yeni arkadaşlarla, öğretmenlerle tanışır. Hatta orada ilk kez aşık olur ve hayatı tanımaya başlar. Xiaochun artık bir yetişkin erkek olma yolundadır.

Yönetmen: Chen Kaige
Oyuncular: Yun Tang, Peiqi Liu, Hong Chen, Zhiwen Wang, Kaige Chen, Qiang Chen
Senaryo: Kaige Chen, Xiao Lu Xue
Görüntü Yönetmeni: Jiongqiu Jin, Hyung-ku Kim
Prodüksiyon Tasarımı: Juiping Cao, Luyi Liu
Kostüm: Yeong-su Ha
Müzik: Ling Zhao
Yapımcı Şirket: 21 Century Shengkai Film
Türkiye Dağıtımı: Umut Sanat Filmcilik
Gösterim Tarihi: 2 Mayıs 2003

(Çin Sineması)

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Çin Sineması: Birlikte – Together”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Bir Zamanlar Meksika’da – Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico – Bir Zamanlar Meksika’da efsanevi gitarlı kahraman El Mariachi bir kez daha beyazperdeye geliyor....

Kapat