Uzakdoğu Dövüş Teknikleri ve Hip Hop: Beşikten Mezara – Cradle 2 the Grave

Beşikten Mezara - Cradle 2 the Grave

Tony Fait büyük şehir sokaklarında faaliyet gösteren bir ekibi olan, uzakdoğu dövüş tekniklerinde uzman biridir. Fait ve ekibi ölümcül tehlikelere karşı savaş vermekte, bu yolda usta dövüşçünün bilge kişiliğiyle şekillenen felsefeyle atacakları adımları belirlemektedirler. Tayvanlı ajan değerli elmasların çalınması olayını araştırmaktadır. Ajan Su çalıntı elmas takibinde eski ortağı Ling’le karşı karşıya gelir. Ling ise Fait’in çok sevdiği kızını kaçırarak elmaslara sahip olmaya çalışır. Elmasların Fait’de olduğu ve onun da malları çalıntı mal alıp satan Archie sattığı yolunda söylentiler yayılır. Fait bilge kişiliğini ve bağlı olduğu silah kullanmama kuralını bir yana bırakarak kızını kurtarmak için ölümcül bir mücadeleye girmek üzeredir. Fait bunu başarabilmek için Ajan Su ile işbirliği yapmaya karar verir.

Filmde Ajan Su rolünü dövüş sanatları ustası ve aksiyon filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu Jet Li üstleniyor. Fait rolünde ise platin plak ödüllü rapper DMX oynuyor. Cradle 2 the Grave / Beşikten Mezara filminin yönetmeni ise Andrzej Bartkowiak. Filmde diğer rollerde Anthony Anderson, Kelly Hu, Tom Arnold, Mark Dacascos ve Gabrielle Union yer alıyor.

Amerika’nın hip hop kültürünü uzakdoğunun dövüş sanatları felsefesiyle birleştiren film John O’Brien’ın bir öyküsüne dayanıyor. Senaryosu John O’Brien ve Channing Gibson tarafından yazılan Beşikten Mezara – Cradle 2 the Grave Amerika’da gişe hasılatlarında büyük bir başarı elde etti.

Yönetmen: Andrzej Bartkowiak
Oyuncular: Jet Li, DMX, Mark Dacascos, Anthony Anderson, Tom Arnold, Kelly Hu, Gabrielle Union
Senaryo: Reginald Rock Bythewood, John O’Brien
Görüntü Yönetmeni: Daryn Okada
Prodüksiyon Tasarımı: David F. Klassen
Sanat Yönetmeni: Richard F. Mays
Kostüm: Ha Nguyen
Makyaj: Judy Crown, Mindy Hall
Set Dekorasyonu: Gary Fettis
Müzik: Damon ‘Grease’ Blackman, DMX, Eminem
Yapım Stüdyosu: Warner Bros. Pictures
Türkiye Dağıtımı: Warner Bros. Türkiye
Gösterim Tarihi: 6 Haziran 2003

(uzakdoğu dövüş filmleri)

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Uzakdoğu Dövüş Teknikleri ve Hip Hop: Beşikten Mezara – Cradle 2 the Grave”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Amerikan Toplumunun Silah Tutkusu: Benim Cici Silahım – Bowling for Columbine

Michael Moore ‘Bowling for Columbine’ adlı belgeselde Amerikan vatandaşlarının bireysel silahlanma tutkusunu sorguluyor. Belgesel filmde silah sevgisinin kökenleri ve nedenleri...

Kapat