Amerikan Toplumunun Silah Tutkusu: Benim Cici Silahım – Bowling for Columbine

Benim Cici Silahım - Bowling for Columbine

Michael Moore ‘Bowling for Columbine’ adlı belgeselde Amerikan vatandaşlarının bireysel silahlanma tutkusunu sorguluyor. Belgesel filmde silah sevgisinin kökenleri ve nedenleri masaya yatırılırken toplumda hızla yayılan silahlı şiddet ve sonuçları irdeleniyor. ABD’de 1999 yılında Columbine Lisesi’nde gerçekleşen silahlı saldırı 12 öğrencinin ölümüne neden olmuştu. İşin dehşet verici yönü katliama sebep olanların aynı okulda okuyan iki öğrenci olmasıydı. Saldırıda bir öğretmen ve onbir öğrenci hayatını kaybetti. Bu olaydan yola çıkan Moore toplumdaki silah kültürünü ve yarattığı trajedilerin boyutlarını mercek altına alıyor. Moore’nun belgeselinde çocukları etkileyen ve saldırıya yönlendiren asıl unsurun çevrelerinde devamlı gördükleri ve kanıksadıkları şiddet tutkusu olduğu anlatılıyor. Moore’a göre öğrenciler bu eylemi yaparken ABD Başkanı Clinton’ın da Kosova’ya orantısız güç kullanarak bomba yağdırmaktaydı ve iki olay arasında ilgisiz görünen derin bir bağlantı vardı. Amerikan yönetiminin şiddet yanlısı tutumu tüm toplumu şiddete yönlendiriyordu.

Cannes Film Festivali’nde ilk kez belgesel niteliğindeki bir filme yer verildi. Moore Amerikan Başkanı Bush hakkında ‘Stupid White Men-Aptal Beyaz Adam’ isimli bir kitap yazmış ve bütün dünyada büyük bir sansasyon yaratmıştı. Haftalarca liste başı olan kitap Amerikan yönetiminin aptallıklarını ve beceriksizliklerini anlatıyordu.

Moore belgeselde ABD’de banka hesabı açanlara promosyon olarak silah hediye edildiğini vurguluyor. Belgeselde Moore’ın bir bankada açtığı 1 dolarlık bir hesap ve kendisine tüfek armağan edilişine de yer veriliyor.

Ödüller

2002 Cannes, 55. Yıldönümü Ödülü
Toronto, Seyirci Ödülü
São Paulo, Seyirci Ödülü
San Sebastian, Seyirci Ödülü
Bergen, Seyirci Ödülü
Vancouver, En Popüler Film
Atlantic Film Festival, Seyirci Ödülü

Yönetmen: Michael Moore
Oyuncular: Michael Moore, George W. Bush, Bill Clinton, Arthur A. Busch, Dick Cheney, Marilyn Manson, Chris Rock, Denise Ames, Barry Glassner
Senaryo: Michael Moore
Görüntü Yönetmeni: Brian Danitz, Michael McDonough
Müzik: Jeff Gibbs, Marilyn Manson, Fred Rogers
Yapım Stüdyosu: United Artists
Türkiye Dağıtımı: Umut Sanat Filmcilik
Gösterim Tarihi: 7 Şubat 2003

(belgesel)

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Amerikan Toplumunun Silah Tutkusu: Benim Cici Silahım – Bowling for Columbine”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Avrupa Sineması’ndan Romantik Bir Örnek: Beni Unutma – Remember Me, My Love

Giulia sinema oyuncusu, Carlo ise yazar olmak istiyordu. Ama gerçek hayat onlara geçmişte kurdukları hayalleri unutturmuştu. Giulia bir lisede öğretmen...

Kapat