Modern Japon Sineması: Bebekler – Dolls

Bebekler - Dolls

Bebekler filmi Modern Japon sinemasının en yeni örneklerinden biri olarak izleyiciyle buluşuyor. Filmin yönetmeni Japonya’nın önde gelen yönetmenlerinden Takeshi Kitano. Film 22. İstanbul Film Festivali kapsamında gösterime girdi ve büyük ilgi ile karşılaştı.

Birbirleriyle içiçe girmiş üç aşk hikayesinin anlatıldığı filmde filmin kahramanları benzersiz bir kurgu ve eşsiz görüntülerle farklı zaman boyutlarında ve mekanlarda yolculuklara çıkıyor. Filmin ana teması aşkın mantığa üstün gelmesi üzerine kurulu. Hayatın gerçekleriyle ve mantıkla çarpışan aşk üstün gelse bile büyük acılar yaşatıyor. Bir genç kız sevgilisinden ayrılınca intihar etmek ister. Kurtarılan genç kız tüm bilincini kaybeder. Kızın sevgilisi pişman olmuştur ve suçluluk duymaktadır. İki aşık sonu bilinmeyen bir yürüyüşe çıkarlar.

Filmin diğer bir karakteri olan yaşlı bir yakuza yıllar sonra aradığı aşkı bulmuştur. Ama artık şimdiye kadar harcadığı zaman onun için en büyük düşman olacaktır. Başka bir yerdeki bir genç ise bir pop şarkıcısına aşık olur. Onun için her şeyini kaybetmeye hazırdır, gözlerini bile.

Bebekler - Dolls

Yönetmen: Takeshi Kitano
Oyuncular: Hidetoshi Nishijima, Miho Kanno, Tatsuya Mihashi, Kyoko Fukada, Tsutomu Takeshige
Senaryo: Takeshi Kitano
Görüntü Yönetmeni: Katsumi Yanagishima
Prodüksiyon Tasarımı: Norihiro Isoda
Kostüm: Yohji Yamamoto
Müzik: Jo Hiashi
Yapımcı Şirket: Palm Pictures
Türkiye Dağıtımı: Bir Film
Gösterim Tarihi: 30 Mayıs 2003

(Uzakdoğu ve Japon Sineması Filmleri)

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Modern Japon Sineması: Bebekler – Dolls”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
William Friedkin’den Başkaldırış – The Hunted

Yönetmen William Friedkin'i ünlü filmleri The French Connection ve The Exorcist'den tanıyoruz. Friedkin'in son filmi The Hunted - Başkaldırış tecrübeli...

Kapat