İspanya: Başkent Madrid, Gezilecek Yerler ve Kısa Tarihi

Nüfusu 3 milyonun üzerinde olan Madrid, İspanya’nın başkenti olmasının yanısıra en fazla nüfusa şehridir. İber yarımadasının merkezindeki bölgede yer alan Madrid Yeni Kastilya bölgesinin de merkezi konumundadır. Madridliler kendilerine İspanyolcada Madridli anlamına gelen Madrilenos olarak isimlendirirler. Sierra de Guadarrama dağının eteklerinde kurulmuş olan şehir Tejo nehrinin bir kolu olan Manzanares ırmağının sol yanında gelişmiştir. Madrid, İspanya’nın başkenti olmasının yanısıra ülkenin en önemli kültür ve sanat merkezidir. Rakım yüksekliği 600 metrenin biraz üzerinde olan Madrid çok da verimli olmayan bir step arazi üzerinde kurulmuştur.

Madrid yalnız İspanya’nın değil Avrupa’nın ve dünyanın en önemli ekonomi ve finans merkezlerinden biridir. Pekçok yabancı şirketlerin merkezlerinin bulunduğu şehir aynı zamanda dünyanın en büyük üç şirketinin de ana merkezidir. X. yüzyılda küçük bir köy olan Madrid, 1083 yılında Kral Alfonso VI’in bu şehirle ilgilenmesiyle cazibe merkezi omaya başladı ve hızla gelişti. XIV. yüzyılda ülkenin önemli şehirlerinden biri haline geline Madrid kale ve surlarla çevrildi. Şehir gittikçe büyüyerek 1561 yılında İspanya’nın başkenti oldu.  XIX. yüzyılın ikinci yarısında ve XX. yüzyılın ilk on yılında sanayi devriminin ve modern hayatın etkileri Madrid’i büyük bir metropol haline getirmeye başladı. Büyük alanlar ve meydanlar, sanat merkezleri, kamu ve özel sektör binaları ve yeni yapılan metro hattıyla dünyanın önemli başkentlerinden biri haline geldi ve çehresi değişti. Fakat bu yeniden yapılaşma süreci şehrin pekçok eski mahallesini yok etti ve tarihi mirasa büyük ölçüde zarar verdi.

Madrid’in en canlı bölgesi  ünlü Puerta del Sol meydanıdır. Şehrin dört bir tarafından gelen yolların kesişme noktası olan alan İspanya kraliyet binasına ve parlamentoya ev sahipliği yapar. Şehrin en önemli park ve bahçeleri arasında Buen Retiro, Hotanik Bahçesi ve Parque del Oeste sayılabilir. Madrid tarihi binalar açısından çok zengindir. Başlıca tarihi yapılar San Isidro el Real ve San Francisco el Grande kiliseleri ve Palacio de Oriente’dir. Dünyaca ünlü Prado Müzesi de Madrid’de bulunur.

Dünyanın önde gelen resim ve heykel merkezlerinden biri olan Madrid’de gezilecek müzelerin en önemlileri Arkeoloji Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi ve Silah Müzesi’dir. Madrid ayrıca Avrupa’nın önemli bir üniversite ve eğitim merkezidir.

Tags : , ,

0 thoughts on “İspanya: Başkent Madrid, Gezilecek Yerler ve Kısa Tarihi”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
İspanya: Keşifler, Deniz Ticareti ve Sömürgecilik Dönemi

İspanya'nın uzun tarihinde 'Büyük Yüzyıl' olarak adlandırılan bir dönem vardır. Castilla kraliçesi İsabel ile Aragon kralı Fernando evlenmesiyle başlayan dönem...

Kapat