Yeni James Bond Filmi: Başka Gün Öl – Die Another Day

Başka Gün Öl - Die Another Day

40 yıldır dünyanın en iyi tanınan gizli ajanı olan 007 James Bond, Başka Gün Öl ile geri dönüyor. Pierce Brosnan dördüncü kez Bond karakteriyle sinema seyircisiyle buluşuyor. 1.83 boy, 76 kilo ağırlığa sahip yakışıklı, süper zeki ve karizmatik kahraman yine görevine ve vatanına aşkla bağlı olarak yeni maceralara atılıyor. Pierce Brosnan’a bu filmde Halle Berry eşlik ediyor.

20. James Bond filmi olan Die Another Day’in yönetmeni Lee Tamahori. Filmin tanıtımı için 20 şrket biraraya geldi ve Hollywood tarihinin en büyük promosyon kampanyası gerçekleştirildi. İlk hafta gişe hasılat sonuçları pazarlama tekniklerinin işe yaradığını gösteriyor. James Bond’un isim haklarını MGM ve Eon Productions firmaları elinde tutuyor. Filmin tanıtımı için MGM tarafından 30 milyon dolar, diğer ortaklar tarafından toplam 100 milyon dolar harcandığı açıklandı. Son üç Bond filminin gişe hasılatı 1 milyar doları bulmuştu. Bond son filmlerinde her zaman kullandığı BMW otomobilini değiştirmiş, Aston-Martin kullanmaya başlamıştı. Ford firması Aston Martin markasının filmde kullanımı için Bond yapımcılarına 35 milyon dolar ödemişti.

James Bond karakteri Beatles ile birlikte İngiltere’nin en çok tanınan popüler kültür karakterlerinden biri. İlk olarak bir roman olarak ortaya çıkan gizli ajanın yaratıcısı Ian Fleming. James Bond son 60 yıla damgasını vuran en önemli kahramanlardan biri haline geldi.

Başka Gün Öl - Die Another Day

Bond bir İngiliz karakteri olmasına rağmen onu beyazperdeye taşıyan Amerikalı yapımcılar oldu. James Bond karakteri ilk olarak 1954’de CBS tarafından 1 saatlik bir film olarak televizyon ekranına yansıdı. Ancak James Bond’u ünlü yapan karizmatik kişiliğiyle bu rolde boy gösteren Sean Connery oldu. Sonradan James Bond rollerinde oynayan hiçbir oyuncu Sean Connery kadar akıllarda kalmadı.

Yönetmen: Lee Tamahori
Oyuncular: Pierce Brosnan, Halle Berry, Toby Stephens, Rosamund Pike, Rick Yune
Senaryo: Neal Purvis, Robert Wade
Görüntü Yönetmeni: Chris Brock, Philip Kohler
Prodüksiyon Tasarımı: Peter Lamont
Sanat Yönetmeni: James Hambidge, Mark Harris
Kostüm: Lindy Hemming
Set Dekorasyonu: Ute Bergk, Simon Wakefield
Makyaj: Mary Burton, Sterfon Demings
Müzik: Mirwais Ahmadzaï, David Arnold
Yapım Stüdyosu: Metro Goldwyn Mayer
Türkiye Dağıtımı: Özen Film
Gösterim Tarihi: 17 Ocak 2003

(hollywood)

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Yeni James Bond Filmi: Başka Gün Öl – Die Another Day”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Avukatın İnternet Aşkı: Başımın Belası – Bringing Down the House

Filmin ana karakteri olan Peter Sanderson hayatında sürpriz olmayan sıradan bir avukattır. Karısı Kate'in onu terk etmesinden sonra kendisini tamamen...

Kapat