Asteriks ve Oburisk: Görevimiz Kleopatra

Asteriks ve Oburisk: Görevimiz Kleopatra

MS 52 yılıdır. Ya da o dönemin hakimi Romalıların yazımıyla LII… Galya hala özgür bir ülke olarak Roma’ya karşı mücadelesini sürdürmektedir. Roma’da ise herkese artık sıkıntı vermeye başlayan klasik aşk hikayesi devam etmektedir: Büyük Kleopatra ve Jül Sezar aşkı. Mısır’ın güzel ve hırslı kraliçesi Kleopatra, tüm dünyanın hakimi Roma’nın imparatoru Sezar’ı sevmektedir. Ama Sezar bu aşka pek önem veriyor gibi gözükmez, Kleopatra’ya karşı küçümseyici ve alaycı davranmaktadır. Sezar’ın bu tavırlarından sıkılan gurulu kraqliçe onunla bir iddiaya girer. Eğer Mısırlılar o ana kadar yapılmış dünyanın en büyük ve en güzel sarayını 3 ay içinde bitirebilirse Sezar Mısırlı’ların büyük bir millet olduğunu kabul edecektir.

Kleopatra çölün ortasında inşa edilecek sarayın yapım görevini mimar Temelius’a verir. Temelius bu işi başarırsa zengin olacak, saray ise altınla kaplancaktır. Ama mimar bu işi zamanında yetiştiremezse timsahlara atılacaktır. Bu iş başarmak bir mucizeye kalmıştır. Ve bu mucizenin adı da bellidir: Asteriks, Oburiks ve Büyüfiks. Bütün iş Büyüfiks’in büyülü iksirinin gücüne kalmıştır. Büyük iksir sıradan bir insanı bir öküz kadar kuvvetli yapacaktır.

Yönetmen: Alain Chabat
Oyuncular: Gerard Depardieu, Christian Clavier, Monica Bellucci, Jamel Debbouze, Claude Rich
Senaryo: Alain Chabat
Görüntü Yönetmeni: Laurent Dailland
Prodüksiyon Tasarımı: Hoang Thanh At
Sanat Yönetimi: Laurent Ott
Kostüm: Philippe Guillote, Tanino Liberatore Florence Sadaune
Set Dekorasyonu: Françoise Doré, Hoang Thanh At
Müzik: Philippe Chany
Yapımcı Şirket: Centre National de la Cinématographie (CNC)
Türkiye Dağıtımı: Özen Film
Gösterim Tarihi: 10 Ocak 2003

(sinema animasyon)

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Asteriks ve Oburisk: Görevimiz Kleopatra”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Asmalı Konak: Hayat Tüm Türkiye’de Gösterime Girdi

Asmalı Konak: Hayat, bir devam filmi ve Asmalı Konak öyküsünün finali niteliğinde. Önceki filmde Bahar kanser tedavisi için Amerika’ya gitmişti....

Kapat