2. Dünya Savaşı’ndaki Suskunluğun Öyküsü: Amin – Amen

Amin - Amen

2. Dünya Savaşı’nda yaşanan katliamlar ve dünyanın sessiz kalışı politik duruşu ve işlediği konularla tanınan usta yönetmen Costa Gavras tarafından Amen filminde sorgulanıyor. Filmde Nazi dönemi ve yahudilere karşı karşı yapılan soykırımla yüzleşme çağrısı var. Amen’in ilk gösterimi 5. Uluslararası Sinema-Tarih Buluşması’nda yapıldı. Film iddialı ve mesaj veren afişiyle tartışma yarattı. Amen’de Nazilerin gerçekleştirdiği soykırımı dünyaya anlatmaya çalışan bir Alman SS subayı ve cizvit papazının Nazilere karşı mücadelesi konu ediliyor.

Kurt Gerstein eski bir Nazi subayı olan bir kimyagerdir. Gerstein savaş sırasında soykırıma karşı müttefikleri ve Alman kilisesini devamlı uyaran ama görevi gereği zehirli gazları üretmeye yardımcı olmuştur. Riccardo ise haksızlıklara karşı hayatını ortaya koyabilecek kadar cesur bir papazdır. Bir insanın hayatı tehlikedeyse ve korkuyorsa bu ideallerinden vazgeçmek ve kötülüklere ortak olmak ya da sessiz kalmak için bir neden midir? Amen işte bu sessiz kalışı sorguluyor ve seyredenlerin kendi zihinlerinde dönemin tüm insanlığını sorgulamalarına yol açıyor. Kampları herkes bilirken neden herkes sessiz kalmıştı? İnsanlık, doğruluk ve vicdan sadece kolay zamanların boş bir söyleminden mi ibaretti?

Yönetmen: Costa-Gavras
Oyuncular: Ulrich Tukur, Mathieu Kassovitz, Ulrich Mühe, Michel Duchaussoy, Ion Caramitru
Senaryo: Costa-Gavras Jean-Claude Grumberg
Görüntü Yönetmeni: Patrick Blossier
Prodüksiyon Tasarımı: Ari Hantke
Sanat Yönetmeni: Maria Miu
Kostüm: Edith Vesperini
Makyaj: Benoît Lestang, Jeni Lita
Set Dekorasyonu: Carmen Pasula
Müzik: Armand Amar
Yapımcı Şirket: Kino International
Türkiye Dağıtımı: Özen Film
Gösterim Tarihi: 17 Ocak 2003

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “2. Dünya Savaşı’ndaki Suskunluğun Öyküsü: Amin – Amen”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Bir Nikah Hikayesi: Amerikan Pastası: Düğün – American Wedding

Evliliğe hazırlanan Jim ve Michelle için artık beraber okudukları East Great Falls Lisesi anılarda kalmak üzeredir. Tüm arkadaşları, aile bireyleri...

Kapat