Glasgow’da Arka Sokakların Öyküsü: Afilli Delikanlı – Sweet Sixteen

Afilli Delikanlı - Sweet Sixteen

Afilli Delikanlı İskoçya’nın en büyük şehri olan Glasgow’un sokaklarında hayat mücadelesi veren bir genç olan Liam’ın öyküsünü konu alıyor. Liam kafası çok iyi çalışan ve hayata bağlı bir geçtir. Annesi Jean ise uyuşturucu taciri olan erkek arkadaşı Stan’ın suçunu üstlenerek cezaevine girmiştir. Liam 16. yaşgününü kutlayacaktır ve annesi o gün hapisten çıkacaktır. Liam annesini bataklığın içinden kurtarmak ister. Genç Liam hayatı boyunca hiç yaşamadığı bir aile ortamının hayalini kurar. Annesini acımasız ve kültürsüz Stan’ın ve hiçbir işe yaramayan büyükbabasının ulaşamayacağı bir yerde yaşatmak ister.

Hayalinde hayatı kurmak ve annesini sıkıntılardan kurtarmak için öncelikle para bulmalıdır. Ama genç yaştaki biri için Glasgow’un arka sokakları gibi yerlerde bunu başarabilmek belaya bulaşmak anlamına gelecektir. Liam kısa süre içinde arkadaşlarıyla beraber kendini tehlikenin içinde bulur. Para kazanmak için boyundan büyük işlere girmiştir. Glasgow’daki işsizlik, suç ve toplumsal huzursuzluğu işleyen film toplumda yaşanan adaletsizliklere ve eşitsizlere göndermeler içeriyor.

Yönetmen: Ken Loach
Oyuncular: Martin Compston, William Ruane, Annmarie Fulton, Michelle Abercromby, Michelle Coulter, Gary McCormack
Senaryo: Paul Laverty
Görüntü Yönetmeni: Barry Ackroyd
Prodüksiyon Tasarımı: Martin Johnson
Sanat Yönetmeni: Fergus Clegg
Kurgu: Jonathan Morris
Kostüm: Carole K. Millar
Müzik: George Fenton
Yapım Stüdyosu: Lionsgate Films
Türkiye Dağıtımı: Umut Sanat Filmcilik
Gösterim tarihi: 17 Ekim 2003

(yabancı filmler)

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Glasgow’da Arka Sokakların Öyküsü: Afilli Delikanlı – Sweet Sixteen”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Eddie Murphy Komedisi: Afacanlar Yuvada – Daddy Day Care

Tipik bir Eddie Murphy komedisi olan Afacanlar Yuvada'nın yönetmenliğini Steve Carr yapıyor. Carr daha önce Dr. Dolittle 2 filmine imza...

Kapat