Manhattan’a ve New York’a Veda: 25. Saat – 25th Hour

25. Saat - 25th Hour

24 saat sonra hapse girecek olan Monty Brogan (Edward Norton) son özgür gününü yaşamaktadır. Ertesi gün hapse girecek olan Monty Manhattan’ın ve New York şehrinin alıştığı gösterişli yaşamına veda etmek üzeredir. Bu hayat onu kendisine bağlamış ama en yakın dostlarına yabancılaştırmıştır. Monty cezaevine girmeden önceki son 24 saatte eski tanıdıklarıyla yeniden görüşmeye çalışır. Bunların başında babası Brian Cox vardır. Babası oğlunun uyuşturucu ilerine bulaşmış hayatından memnun değildir. Monty eski yakın arkadaşları Jacob (Philip Seymour Hoffman) ve Slaughtery (Barry Pepper) ile de görüşür.

Son gününde kız arkadaşı Naturelle de (Rosario Dawson) ile de bağlantı kurar. Kendisini polise ihbar eden kişinin Naturelle olup olmadığını bile bilmemektedir. Monty aslında çoğu şeyi bilmemektedir ve son gününde hayatının muhasebesini yapmaya ve kararlar almaya zorlanır. Hayatının hataları için günah çıkartmaya çalışan bir uyuşturucu satıcısının son özgür gününü anlatan 25. Saat yönetmen Spike Lee’in son çalışması. Ünlü yönetmeni Summer of Sam, Do the Right Thing ve Malcolm X gibi filmlerden tanıyoruz.

Konusunun tamamının 24 saat içinde geçtiği bir film yapma fikri yönetmen Lee’nin kafasını uzun zamandır meşgul ediyordu. Do the Rgiht Thing isimli senaryo çalışmasında bu fikrin ilk denemesini yapmıştı. 25. Saat projesinin başlangıç noktası David Benioff’un aynı isimli kitabı oldu. Film bir Touchstone Pictures yapımı olarak sinema severlerin karşısına çıkıyor. 25. Saat’in önemli rollerinde Edward Norton, Philip Seymour Hoffman, Barry Pepper, Rosaria Dawson, Anna Paquin ve Brian Cox yer alıyorlar.

25. Saat - 25th Hour

Yönetmen: Spike Lee
Oyuncular: Edward Norton, Philip Seymour Hoffman, Rosario Dawson, Barry Pepper, Misha Kuznetsov
Senaryo: David Benioff
Görüntü Yönetmeni: Rodrigo Prieto
Prodüksiyon Tasarımı: James Chinlund
Sanat Yönetmeni: Nicholas Lundy
Kostüm: Sandra Hernandez
Makyaj: Mary Cooke, Matthew W. Mungle
Set Dekorasyonu: Ondine Karady
Müzik: Terence Blanchard
Yapım Stüdyosu: Touchstone Pictures
Türkiye Dağıtımı: UIP Filmcilik
Gösterim Tarihi: 30 Mayıs 2003

(webci sinema)

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Manhattan’a ve New York’a Veda: 25. Saat – 25th Hour”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Tanrı Kent – Cidade de Deus Brezilya’daki Sokak Çetelerini Konu Alıyor

Tanrı Kent, yazar Paulo Lins’in gerçek olaylara dayanan romanından sinemaya uyarlandı. Rio de Janerio’nun dış mahallelerinde faaliyet gösteren organize suç...

Kapat