Vitaminler ve Reçetesiz Kullanılan İlaçlar Etkili mi

Günümüzde pek çok insan hayatının belirli dönemlerinde ya da tümünde düzenli olarak vitamin kullanır. Vitaminlerden mucizevi bir etki bekleriz.  Ama vitaminlerin beklenen etkiyi yaratarak insanları zinde ve sağlıklı hale getirip getirmediği tartışılır. Ekstradan vitamin almak ne kadar sağlıklı ve gereklidir? Gelişmiş ülkelerde yaşayanlar ve besin maddelerine ulaşmakta zaten güçlük çekmeyenler vücutlarının ihtiyacı olan vitaminleri tükettikleri besinler fazlasıyla almaktadırlar.

Doktor reçetesi olmadan kullanılan uyarıcı ve yatıştırıcı ilaçlar da çoğunlukla beklenen etkilere sahip değildir. Kesin etkili ilaçların doktor reçetesi olmadan eczanelerden alınması zaten yasaktır. İnsanlar gençleşmek, enerjik olmak, dinç görünüm elde etmek gibi çeşitli amaçlarla reçetesiz satılan bu ilaçları kullanır. Ama bu ilaçların mucizevi bir gücü ya da tılsımlı bir etkisi yoktur.

Ruhsal ve bedensel açıdan ciddi sorunlar yaşayan kişiler ise doktorlarının tavsiyesiyle daha etkili ilaçlar alırlar. Yatıştırıcı ilaçlar tedavide doktorların işlerini kolaylaştırıyor olsa da hasta da alışkanlık yaptığı için ciddi sorunlar yaratabilir. Hasta ilacın varlığına güvenerek hastalığını yenmede kendi başına çaba göstermekte ısrarcı olmayabilir. Bu da iyileşmede tamamen ilaca güvenmeyi ve çaba göstermemeyi beraberinde getirir.

Ağrı dindirici yada hazımsızlık giderici ilaçlar da benzeri etkiler ve durumlar ortaya çıkarır. 60’lı yıllarda tıbbi ilaç olarak kullanılmaya başlayan ancak daha sonra gündelik hayatta düşünülmeden kullanılmaya başlayan ilaçlardan biri de amfetamin tabletleridir. Geçen zaman içinde mfetamin tabletlere karşı alışkanlık artmış, bu da doktorları endişelendirmeye başlamıştır. Uyku haplarının yaygın kullanımı da tıp dünyasında kaygı yaratmaktadır. Kaygı çağdaş yaşamın engellenemeyen unsuru haline geldikçe sakinleştirici ilaçlara olan talep gittikçe artmaktadır. İlaçlardan medet ummak yerine kaygı ortamlarından uzak durmak ve yaşam biçimini değiştirmek bugün tedavide en etkin yol olarak önerilmektedir. Çözümü tümüyle ilaçlarda aramak yerine stresi azaltıcı yöntemlere başvurmak artık en akıllıca yol olarak görülmektedir.

(web sağlık)

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Vitaminler ve Reçetesiz Kullanılan İlaçlar Etkili mi”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Karbonhidratların Emilimi

Karbonhidratların emilimi değişik süreçlerle gerçekleşir. Bağırsaklarda başlayan emilim süreci karaciğerde sonuçlanır. Emilim prosedürü oniki parmak bağırsağı ve boşbağırsak içerisinde gerçekleşen...

Kapat