Mide asitini gideren ilaçlar

Hareketsiz yaşam, aşırı yemek gibi çağdaş yaşama özgü davranışlar hazımsızlık problemi yaşamamıza yol açar. Stres de sağlığımızı etkileyen unsurlardan biri olarak bu sürece katılabilir. Evlerimizdeki ecza dolaplarında ya da buzdolaplarında rastlanan ilaçların başında mide hazımsızlığı ile ilgili ilaçlar gelir. Bu hazımsızlık ilaçları hap, toz ya da başka bir karışım şeklinde üretilmiş olabilir. Hazımsızlık ilaçlarının temel fonksiyonu midedeki fazla asit düzeyini düşürmek ve etkisiz hale getirmektir. Hazımsızlık midedeki asit miktarı fazlalığından olur.

Zaman zaman yaşadığımızı şişkinlik hissi midedeki asitlerin mide borusunun alt ucuna gitmesinden meydana gelir. Karbonat kullanmak asiti tamamen nötralize ettiğinden gerekli işlevlerini uygulamasına da engel olur. Bu nedenle mide asitine karşı devamlı karbonat kullanmak tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Başka kimsayal maddelerin birleşimiyle üretilen ilaçlar aşırı nötrleşmeyi önler ve daha sağlıklı bir sonuç verir.

Fazla yemek yemek ya da sigara içmekten kaynaklanan hazımsızlık sorunları için hazımsızlık ilaçlarını kullanmak bir sorun oluşturmayabilir. Ancak sorun ya da mide tümörü yüzünden ortaya çıkıyorsa mutlaka bir doktor tavsiyesiyle ilaç kullanımı gereklidir.

Tags : , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Vitaminler ve Reçetesiz Kullanılan İlaçlar Etkili mi

Günümüzde pek çok insan hayatının belirli dönemlerinde ya da tümünde düzenli olarak vitamin kullanır. Vitaminlerden mucizevi bir etki bekleriz.  Ama...

Kapat